Efez miasto Heraklita.

100_0483

Efez to jedno z 12 najlepiej zachowanych starożytnych miast jońskich położony obecnie w zachodniej Turcji, które zwiedza się tak jakby spacerowało się po współczesnym mieście. W starożytności był tętniącym życiem miastem handlowym oraz ośrodkiem kultu Kybele – Wielkiej Matki, na której cześć obchodzono wiele świąt. Efez położony jest 83 km od Izmiru oraz tylko 3,5 km od najbliższego miasta, czyli Selçuk. Można go zwiedzić zarówno indywidualnie jak i w zorganizowanej wycieczce ( koszt to np. około 50 euro przy wypoczynku w miejscowości Bodrum ).

HISTORIA

Miasto zostało założone najprawdopodobniej w IX wieku p.n.e. i dzięki położeniu przy ujściu rzeki rozwijało się głównie jako miasto portowe. W związku z licznymi podbojami często zmieniało swych ” włodarzy ”. W czasie panowania perskiego narodził się w Efezie i mieszkał najsłynniejszy jego mieszkaniec filozof Heraklit. Najbardziej znanym elementem jego nauki jest koncepcja zmiany jako centralnego elementu świata (panta rhei).  Heraklit określił to w słynnym zdaniu „ (… ) niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”. W II w p.n.e.  po śmierci króla Pergamonu Attalosa III i na mocy jego testamentu Efez stał się natomiast częścią Imperium Rzymskiego. Wraz z rozwojem popularności nauk Jezusa dotarło tu także chrześcijaństwo, najprawdopodobniej podczas swoich podróży misyjnych trzykrotnie gościł w mieście Heraklita sam święty Piotr. Jednak nie jest on jedynym świętym związanym z Efezem, ponieważ trzy ostatnie lata życia spędził w nim święty Jan, który sprowadził tutaj także Maryję, sam pisząc Ewangelię. Następnie miasto weszło w skład cesarstwa bizantyjskiego, a w XI wieku zostało zajęte przez Turków osmańskich.

W tym roku stanowisko archeologiczne w Efezie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsze prace wykopaliskowe natomiast zostały rozpoczęte w latach 1859-1874 przez inżyniera Johna Turtle’a Wooda. Finansowane były przez British Museum z Londynu, prowadzone na większą skalę rozpoczęły się dwadzieścia lat później i w ich efekcie odsłonięto, a także zrekonstruowano wiele zabytków starożytnego miasta.

WSPÓŁCZEŚNIE

Efez, Wielki Teatr

100_0490

Efez, ruiny

100_0485

Efez, Biblioteka Celsusa

( symbol miasta )

100_0480

Efez, ruiny miejskich latryn

latryna

Efez, świątynia Hadriana

100_0472

Efez, fontanna Trajana

100_0469

Efez, Droga Arkadyjska

100_0444

Efez, agora handlowa obok ulicy Marmurowej

100_0453

Efez, Brama Hadriana

poprawka

Efez, rzeźba Nike przy bramie Heraklesa

100_0459

Jeśli masz ochotę dokładniej zapoznać się z zobrazowanymi przeze mnie zabytkami Efezu poczytaj tutaj. W Selcuku znajdują się jeszcze dwa obiekty godne zainteresowania i związane z Efezem: Archeologiczne Muzeum Efezu w Selçuku (4 euro/10 Turkish Lira) oraz Bazylika świętego Jana w Selçuku (4 euro/10 Turkish Lira).

PRAKTYCZNIE:

  • Maryeman, czyli Dom Matki Bożej położony jest powyżej ruin Efezu, na wzgórzu Coressus zwanym także Wzgórzem Słowików. Ostatnie lata życia spędziła tu Maryja i miejsce to oficjalnie uznane jest przez kościół katolicki. Jego odkrycie wiąże się z objawieniem, jakiego doznała Katarzyna Emmerich, niemiecka zakonnica. Przy drodze, poniżej domu są trzy źródła wody z których turyści bardzo chętnie zasilają swoje butelki: miłości, zdrowia i szczęścia. Charakterystyczna dla Mary-eman są także tablice z prośbami ( napisanymi głównie na chusteczkach lub papierkach od cukierków ) do Matki Bożej tak zwana Ściana Życzeń.

100_0491

  • W Efezie w przeszłości znajdował się jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, czyli Świątynia Artemidy. Była to największa budowla w świecie hellenistycznym, przewyższająca nawet swoimi rozmiarami Partenon w Atenach oraz pierwsza monumentalna struktura wzniesiona całkowicie z marmuru. Niestety obecnie wizyta w Artemizjonie może rozczarować, szczególnie mając w pamięci obrazki z książek do historii. Z Artemizjonu pozostała jedna kolumna oraz trochę gruzu, którą można zobaczyć za darmo codziennie od 8:30 do 17:30.

100_0492

  • Najlepiej zaplanować zwiedzanie Efezu z samego rana z kilka powodów: pozwoli nam to uniknąć tłumów, a także temperatura powietrza nie będzie tak wysoka jak koło południa. Godziny otwarcia 8-19.
  • Do Efezu prowadzą dwa wejścia: jedno od strony portu, drugie przez zbudowaną w na polecenie cesarza rzymskiego przez  bramę w murach miejskich, z której zachowały się tylko fragmenty.
  • Za bilet wstępu do Efezu nie można płacić w gotówce w żadnej innej walucie, tylko lirze tureckiej ( akceptowane są jednak karty płatnicze ).
  • Udając się na zwiedzanie nie zapomnij o: kremie z filtrem, wodzie, a także okularach przeciwsłonecznych/ nakryciu głowy.
  • Zwiedzanie Efezu zajmuje kilka godzin od trzech w górę 🙂

WHERE IS THE TRIPPER ?

100_0447

Starożytny Efez jest absolutnym hitem Turcji Egejskiej, ale także całego kraju. Wrażenia niesamowite! Będąc tu można, aż poczuć atmosferę starożytności i wyobrazić sobie jak to kiedyś wyglądało. Nie można po prostu być w Turcji i nie odwiedzić tego miejsca 🙂

WYDATKI:

Dom Maryi: 8 euro (20 Turkish Lira)

Efez: 11 euro  (30 Turkish Lira)

Dodatkowo płatne:

Domy na tarasach: 6 euro  (15 Turkish Lira)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *