Rąbki oraz Czołpino, czyli ruchome wydmy.

5

Ruchome wydmy nad polskim morzem ! Moja wizyta nie była to od dawna planowana i obmyślana, a                    ” pretekstem ” do jej odbycia stał się koncert Carlosa Santany w Dolinie Charlotty. Jak by tego jeszcze było mało, to bilety praktycznie ” spadły mi z nieba”, gdyż dostałam je od bliskiej osoby, która jako się okazało na koncert wybrać się nie mogła.

2

Łeba i wydmy

Od zawsze kojarzyła mi się z kurortem nadmorskim, ale przede wszystkim znajdującym się w jej okolicach Słowińskim Parkiem Narodowym, a tym samym ruchomymi wydmami. Jak dla mnie od dziecka to była taka namiastka Afryki, kojarzącej mi się przede wszystkim z pustyniami.

IMG_20160710_133355331

Sama Łeba to takie typowe polskie miasteczko nad Bałtykiem, które w sezonie letnim tętni życiem, a tym samym na każdym kroku można zjeść ” przepyszną ” rybę, kupić niezbędne pamiątki, przepłynąć się pirackim statkiem, czy poleżeć na plaży w otoczeniu niezliczonych parawanów. Z rozrywek mogę polecić pole golfowe znajdujące się w Adventure Golf Park Łeba.

Dotarcie na wydmy z Łeby stanowi nie małe wyzwanie 🙂 Poruszając się samochodem możemy dotrzeć do Rąbki, a z niej do Słowińskiego Parku Narodowego jak kto lubi: statkiem, pieszo, meleksem albo rowerem.

9

Do pokonania jest ok. 7, 5 km przyjemnej, nieskomplikowanej drogi wijącej się wśród lasu. Moim zdaniem najlepszą ideą jest przejażdżka ( idealnie własnym ) rowerem, my zmuszeni sytuacją ( brakiem własnych )  zdecydowaliśmy się na wypożyczenie. Cena – 9 zł/ h zachęcała do mało leniwego tempa pedałowania, plusem jest możliwość zostawienia rowerów na stojakach wypożyczalni przed samym wejściem na wydmy pod czujnym okiem jej pracownika.

10

Polskie ruchome wydmy to naprawdę niesamowity widok. Chyba najbardziej charakterystyczne miejsce to wysoka Wydma Łącka. Wzięła ona swoją nazwę od miejscowości Łączka, którą zasypała ok. 300 lat temu. Wydma ma wysokość ok 40 – 42 m n.p.m. , a przesuwa  się rocznie o 3 do 10 metrów.

5

6

Przemierzając całą wyznaczoną trasę wśród wym dotrzemy do bez wątpienia jednej z najpiękniejszych nadbałtyckich plaż.

7

Przy wejściu do Słowińskiego Parku Narodowego obok jednego z licznych parkingów znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można świetny widok na Jezioro Łebsko. Zdecydowanie warto się na nią wdrapać, a wstęp wolny 🙂

13

*Przy trasie prowadzącej na wydmy znajduje się jeszcze jedna atrakcja, której jednak nie zwiedzałam: wyrzutnia rakiet, gdzie testowano między innymi rakiety V1 i V2.

Nie sądziłam, że po koncercie Santany i  zobaczeniu Wydmy Łąckiej jakaś atrakcja w okolicach Łeby może zachwycić mnie jeszcze bardziej, ale nie ma rzeczy niemożliwych – Wydma Czołpińska.

Czołpino i też wydmy

To osada położona ok. 55 km od Łeby w kierunku Ustki. Z pewnością jest to niezwykła atrakcja turystyczna dla wszystkich miłośników przyrody. Wydma Czołpińska obok Wydmy Łąckiej to jedyne tereny wydmowe udostępnione do zwiedzania. Jeśli chcesz się poczuć jak na pustyni to wyprawa przez jej piaski to idealny pomysł 🙂

IMG_20160710_130340975

Trasa około 7 kilometrowa rozpoczyna się na parkingu Czołpino Leśny od nadmorskiego lasu początkowo bardzo wilgotnego, a także zielonego zmieniającego jednak swoje oblicze wraz ze zbliżaniem się do wydm.

IMG_20160710_140300548

IMG_20160710_125406149

Trasa wiodąca przez Wydmę Czołpińską to cudowny spacer z kilkukrotnym wdrapywaniem się na wydmy zakończonym dojściem na kolejną przepiękną nadbałtycką plażę.

IMG_20160710_140055904_HDR

Idąc plażą w kierunku Rowów należy wrócić do lasu ( zachować czujność aby zauważyć poniższy drogowskaz ) aby dojść do Latarni Morskiej.

IMG_20160710_135849297

Wysoka na 25 metrów, zbudowana w 1875 roku ,a z jej szczytu rozpościerają się przepiękne widoki na Słowiński Park Narodowy oraz Bałtyk. Idąc dalej szlakiem mija się Osadę Latarników ( mieszkali w niej latarnicy podtrzymujący światło w latarni ), gdzie pod koniec 2018 roku zostanie otworzone Muzeum Latarnictwa i ochrony wartości przyrodniczo-kulturowych Wybrzeża Słowińskiego.

IMG_20160710_142307224 - Kopia

Na parkingu przy Smołdzińskim Lesie znajduje się bar, gdzie można posilić się bardzo apetycznie wyglądającą rybę, a także zjeść jedne z najpyszniejszych gofrów mmm….

IMG_20160710_150648062

Wydatki:

  • 6 zł             wstęp na teren SPN
  • 9 zł/h         wypożyczenie roweru
  • 14 zł           wstęp do wyrzutni rakiet
  • 3zł/0.5 h   parking Rąbka
  • 4zł              wstęp na latarnię morską
  • 12 zł           minigolf
  • 6 zł/dzień  parking  Czołpino Leśny
  • 10zł            gofr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *