Szwajcaria podróż 2015.

Magnes

Szwajcaria to przepiękny kraj oferujący wiele atrakcji turystycznych. Poznaliście już kilka ciekawostek o nim, ale chyba nie wydaje Wam się, że wiecie o nim wszystko ? Jeśli tak to najprawdopodobniej Was rozczaruje 🙂 Czy znacie stolicę Szwajcarii ? Nie jest to największe miasto tego kraju ani najbardziej znane, a co więcej Szwajcaria de facto NIE MA STOLICY (?!). Formalnie jednak jej rolę pełni Berno, o którym ostatnio usłyszałam opinię, że to małe miasto z małymi domkami i w ogóle wszystko w nim jest takie miniaturowe.

Jak reaguje przeciętny Polak, gdy mówisz mu, że jedziesz na wakacje do Szwajcarii ? ,, Zgłupiałaś ! Ale sobie kraj na wakacje wybrałaś, przecież tam jest cholernie drogo ”. A jest, taka druga Skandynawia, ale jeśli już tu przybędziesz ( a naprawdę warto ), to przemyśl umieszczenie poniższych miejsc na swojej liście must see.

IMG_20150906_163113338

LUZERN

Moje ulubione szwajcarskie miasto z pewnością Was zachwyci ( tak mogę to zagwarantować ). W wielu przewodnikach Luzerna określana jest jako miejsce numer jeden do zakupu biżuterii oraz zegarków w Europie. Sklepy oferujące te dobra widoczne są na każdym kroku i  jedyny powód, dlaczego na mojej ręce dotychczas czasu nie odmierza Rolex, Piaget, Bucherer, RADO lub Chpard Geneve to ich zawrotna cena ( nie odstraszająca jednak licznie mijanych Azjatów ).

IMG_20150904_1815057661_HDR

A wracając do samej Luzerny położona jest ona nad Jeziorem Czterech Kantonów oczywiście w pobliżu alpejskich szczytów. Z jej wizerunkiem nierozerwalnie związany jest Kapellbrücke, czyli  najstarszy drewniany most w Europie pochodzący z XIV wieku wraz z towarzyszącą mu murowaną wieżą ( w przeszłości byli w niej przetrzymywani więźniowie ).

DSC_4597

W Luzernie znajduje się wiele muzeów, ale można także zażyć różnych rozrywek na świeżym powietrzu: wypożyczyć rower wodny  ( 1 h to koszt 32 CHF ), popłynąć w godzinny rejs statkiem ( bilet normalny 25 CHF ) lub przejechać się kolejką miejską ( koszt dla osoby dorosłej 12 CHF ). A jeśli będziecie szukać noclegu to na wzgórzu nad miastem znajduje się hotel Château Gütsch z zapewne zachwycającymi widokami w cenach za noc od 33o CHF 😉

DSC_4591

LUGANO

Południowa Szwajcaria i miasto Lugano należące do jej włoskiej części Ticino to prawie jakby być w słonecznych Włoszech.

IMG_20150907_180357254

To, co może w nim zaskoczyć, u mnie tak było, są występujące licznie palmy 🙂 W Lugano znajduje się Park Belvedere – nadbrzeżna promenada otoczona drzewami i kwiatami oraz mała kamienista plaża. 

IMG_20150907_161916666-1

Podobnie jak Luzerna Lugano oferuje wiele atrakcji na świeżym powietrzu, ale w bardziej atrakcyjnych cenach 🙂 Wypożyczenie 3osobowego rowerka wodnego na godzinę kosztowało nas jedynie 16 CHF. Pływanie po jeziorze Lugano ( Lago di Lugano ) to ogromna frajda z Alpami Lugańskimi w tle, wymagającą jednak sporej rozwagi aby nie zostać zmuszonym do zażycia kąpieli wywołanej falami przez licznie mijane statki oraz motorówki.

W Lugano znajduje się również renesansowa Katedra Świętego Wawrzyńca, której wieża wita nas po dotarciu do miasta pociągiem.

IMG_20150907_155009521_HDR

San Bernardino Pass

To piękna alpejska przełęcz, która znana była już starożytnym Rzymianom, gdy nosiła nazwę Mons Avium.

IMG_20150906_155923989_HDR

Droga wiodąca przez Przełęcz Świętego Bernarda jest zamykana na okres zimowy, czyli od listopada do kwietnia.

IMG_20150906_161007069

W telegraficznym skrócie San Bernardino Pass to idealnie gładka nawierzchnia, wiele zakrętów i zapierające dech w piersiach widoki. IMG_20150906_161627763_HDR

ZURICH

Szwajcaria z pewnością wielu osobą kojarzy się z tym miastem. Zurich to największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju, często mylnie uważany za stolicę.

IMG_20150904_175926036_HDR

Zurich to finansowe centrum Szwajcarii i to widać prawie na pierwszy rzut oka. Po dłuższym pobycie szczególnie w okolicach Bahnhofstrasse początkowo zadziwiający widok licznych grup mężczyzn w garniturach z teczkami z pewnością przestanie robić wrażenie. Samo Bahnhofstrasse uważane jest za jedną z najbardziej prestiżowych ulic na świecie wyłączoną z ruchu kołowego.

IMG_20150904_192230828_HDR

W Zurichu oprócz założenia skrytki bankowej, czy zakupu zegarka za kilka średnich polskich pensji można spędzić wolny czas nad rzeką lub krystalicznie czystym Jeziorze Zuriskim.

IMG_20150904_181505766_HDR

RUINAULTA

Szwajcaria i kanion Przedniego Renu w okolicy gminy Flims to przyjemność pod każdym względem. Miejsce to położone w Gryzonii jest bardzo romantyczne i oferuje dziewiczą scenerie przyrody .

IMG_20150906_133556508_HDR

W kanionie nie ma żadnej drogi, a przemieszczać się w jego wnętrzu można jedynie koleją. Ruinaulta nazywana bywa Kanionem Renu lub szwajcarskim Wielkim Kanionem ( chyba jednak nie ze względu na wielkość ). Kanion Przedniego Renu jest bardzo zalesionym terenem, rajem dla dzikiej przyrody i popularnym miejscem raftingu.

IMG_20150906_133937686_HDR

PRAKTYCZNIE:

  • Jak Szwajcaria to i  frank szwajcarski, czyli CHF waluta Szwajcarii jak i Liechtensteinu. Jest jedną z podstawowych walut wymienialnych świata, a jego najwyższy nominał to aż 1000 franków. W Polsce w związku z kredytami bardzo dużo piszę się i mówi o jego kursie, który na przykład w 2008 roku wahał się w okolicy 2 zł, a w styczniu 2015 roku wzrósł do ponad 4 zł.

frank

  • Wiele rodzajów gniazdek elektrycznych i wtyczek to norma w Szwajcarii. Znaczna część gniazdek elektrycznych pasuje do wtyczek z trzema bolcami, ale zdarzają się również wtyczki z dwoma bolcami. W większości podłączania Polskich sprzętów konieczne będzie użycie adaptera przejściowego.
  • Szwajcaria – tuneli tu nie brakuje, a ja uwielbiam jazdę nimi, bo mam wrażenie, że przenoszę się w inny świat 🙂 Przejazd samochodów osobowych przez tunele jest bezpłatny (w ramach winiety) z wyjątkiem tunelu Grand Stan Bernard oraz tunelu Munt la Schera. Szwajcaria będzie mieć wkrótce najdłuższy kolejowy tunel na świecie wiodący przez sam środek Alp o długości 57 km. Niektóre jego części leżą aż 2,3 km pod skałami, a budowa trwała 14 lat.
  • W Szwajcarii występuje trzy główne sieci sklepów dyskontowych: Migros, Coop oraz Denner. Jednak ze względu na bliskie położenie Niemiec i niższe ceny w tamtejszych dyskontach mimo ogromnego nacjonalizmu cześć Szwajcarów udaje się do sąsiadów raz w tygodniu na większe zakupy. Jeśli więc zamierzasz zwiedzać Szwajcarię samochodem lub lecisz z bagażem rejestrowanym to przemyśl zabranie części prowiantu ze sobą…
  • Szwajcaria: Mijam stoisko z kwiatkami, nabroiłem i chce kupić dziewczynie, ale gdzie sprzedawca ? Nie ma i nie będzie 🙂 Na poniższym stoisku samoobsługowym znajdują się różnego rodzaju kwiaty: ceny bukietów od 25 CHF, pojedynczych słoneczników 1,5. Oprócz tego dobrze zabezpieczona skrzynka, gdzie kupujący powinien wrzucić należną kwotę ( w Szwajcarii zazwyczaj wrzuca ). Takie stoiska można spotkać także często z owocami oraz warzywami.

IMG_20150908_172207195

  • Szwajcaria to najlepsza czekolada na świecie. Nie mogłam się powstrzymać aby o niej nie wspomnieć. Jak dla mnie czekolada to synonim Szwajcarii 🙂 Większość producentów szwajcarskiej czekolady istnieje na rynku od ponad 100 lat, a do najsłynniejszych zalicza się: Lindt, Frey, Callier, Toblerone oraz Alprose.
  • W szwajcarskim mieszkaniu nie znajdziesz pralki w kuchni ani łazience ? Nie oznacza to oczywiście, że Szwajcarzy nigdy niczego nie piorą i chodzą w brudnych ubraniach albo bardzo często kupują nowe 🙂 Pralka, suszarka bębnowa oraz sznurki do rozwieszenia prania znajdują się zazwyczaj w piwnicach budynków i są wspólne dla wszystkich mieszkańców. Bardzo często można spotkać się z harmonogramem prania dla poszczególnych mieszkań, którego oczywiście należy sumiennie przestrzegać.
  • Róg alpejski to drewniany instrument muzyczny o długości 3-4 metrów z grupy aerofonów ustnikowych tradycyjnie używany przez pasterzy. Gra na nim jest dość trudna,  nie ma żadnych guziczków, przycisków jak na trąbce czy innych instrumentach dętych i aby zagrać prostą melodię potrzeba się nieźle nadmuchać.IMG_20150904_181431352_HDR

Szwajcaria , jak możecie się przekonać, po raz kolejny, to naprawdę niesamowity kraj. Na całe szczęście dla portfela przeciętnego Polaka oferuje naprawdę bardzo wiele atrakcji bez płatnego biletu wstępu. Te opisane przeze mnie to tylko ich część, podziel się koniecznie wrażeniami z tych odwiedzonych przez Ciebie 🙂 Podczas odwiedzin Szwajcarii w tym roku zawitałam także  kawałek dalej poza jej granice nad jezioro Como do Como, ale to temat na zupełnie inny włoski wpis 🙂

IMG_20150906_154059435_HDR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *