Poznań miasto doznań.

magnes

Jadłam dziś pyry z gzikiem. Tej, wuchta wiary.  Przytrafiła mi się dziś pana. Podaj mi oszczytko. Kto chce drzuzgowki? Chcę szneką z glancem. Uciekła mi bimba.  Nie do końca rozumiesz te zdania ? Najprawdopodobniej oznacza to, że nie jesteś z Poznania ani jego najbliższych okolic, bo nie znasz poznańskiej gwary. Poznań to jedno z najstarszych lokowanych miast w Polsce, w przeszłości siedziba władców Polski. Jak ( jednoznacznie ) postrzegani są przez Polaków mieszkańcy stolicy Wielkopolski najlepiej odzwierciedli poniższy fif:

Wraca młody Poznaniak z randki.
– Jak było? – pyta ojciec.
– Dobrze. Wydałem tylko 30zł.
– Dużo… Za dużo.
– Ale tato, ona więcej nie miała!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jacy są Poznaniacy naprawdę, koniecznie skuś się na wizytę w Poznaniu – ósmym, co do wielkości mieście Polski. Myślę, że taka wizyta z pewnością może sprawić wiele przyjemności, a na Twojej liście zwiedzania nie powinno zabraknąć poniższych atrakcji 🙂

IMG_20150926_165021339

Stare Miasto 

W centralnym miejscu Starego Miasta znajduje się Ratusz w stylu renesansowym, z którego wieży zegarowej raz dziennie o godz. 12 wyłaniają się poznańskie koziołki i następnie stukają się rogami 12 razy. Radio Złote Przeboje przeprowadziło w 2002 r. akcję, której celem było nadanie imion  koziołkom, wybrano  Pyrek i Tyrek (Pyrek od poznańskich pyr, a Tyrek od tyrania). Wokół Ratusza znajduje się również wiele zabytkowych kamienic oraz Fontanna ProzerpinyPręgierz, waga miejska, czy Galeria Miejska Arsenał.

ook 022

Około 300 m od Wieży Ratuszowej naprzeciwko Urzędu Miasta znajduje się ” naziemna ” wersja koziołków, których rogów koniecznie trzeba dotknąć aby powrócić do stolicy Wielkopolski.

IMG_20151024_141305342

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogal Świętomarciński jest nieodzownym elementem obchodzenia imienin ulicy św. Marcina przypadających na 11 listopada. Ma on kształt półksiężyca i wykonany jest z: ciasta półfrancuskiego, masy m. in. z białego maku, pomady oraz posypki do dekoracji z rozdrobnionych orzechów. Nie jest ” lekką ” przekąską, waga okazu na poniższym zdjęciu to 225 gram.

IMG_20150926_115633275

Najstarsza znana reklama rogala świętomarcińskiego pochodzi z 1891 roku z Dziennika Poznańskiego, a tradycja jego wypieku sięga najprawdopodobniej XVI wieku. W skali rocznej sprzedaż rogali to około 2,5 miliona sztuk, a poza Poznaniakami najwięcej kupują ich Warszawiacy. W okolicach daty 11 listopada można je kupić w stolicy Wielkopolski na każdym kroku, a w ciągu roku w wybranych cukierniach, cena za ich kilogram waha się między 27 a nawet 40 złoty ( jedna sztuka to kcal 10 nie 100 nie 1000 ! ). Poza zjedzeniem tradycyjnego rogala świętomarcińskiego zachęcam do zwiedzenia Rogalowego Muzeum Poznania. Wizyta trwa około 45 minut, poznajemy historię Poznania, rogali, a co więcej bierzemy udział w ich wypieku. Dobrym pomysłem jest udział w pokazie o godz. 11:10, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać koziołki z nietypowego miejsca 🙂

IMG_20150926_120011524_HDR

Zamek Cesarski

Budowany przez pięć lat od 1905 roku jest najmłodszą rezydencją monarszą w Europie, a powstał dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. W czasie II wojny światowej zamek przebudowywany był na rezydencję dla Hitlera. Obecnie mają w nim swoją siedzibę Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem lub nocne zwiedzanie w wyznaczonych przez Centrum Kultury Zamek terminach.

IMG_20151024_133537590_HDR

W pobliżu zamku znajduje się wiele ważnych pomników między innymi: Pomnik Katyński, Pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik Ofiar Czerwca 1956 oraz Pomnik Kryptologów upamiętniający trzech polskich kryptologów, którzy jako pierwsi rozpracowali szyfrogramy niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, związanych z Uniwersytetem Poznańskim.

IMG_20151024_133134638_HDR

Ostrów Tumski

To historyczna część miasta, której początki związane są z czasami piastowskimi.  Ostrów Tumski położony jest na ostatniej istniejącej w Poznaniu wyspie, a do jego najważniejszych zabytków zalicza się Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest ona miejscem pochówku króla Przemysła II, według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego, choć ze względu na brak poważnych dowodów pozostaje to kwestią sporną. Dokładnie historię Ostrowa Tumskiego można poznać w nowoczesnej, multimedialnej działającej od niemal 1,5 roku Bramie Poznania ICHOT.  Udając się z Ostrowa Tumskiego mostem Jordana, słynącym z kłódek miłości, można dotrzeć do Śródki – prężnie rozwijającej się dzielnicy Poznania z wieloma uroczymi knajpkami.

200420111148 (1)

Najnowszą atrakcją w okolicach Ostrowa Tumskiego jest natomiast trójwymiarowy mural odsłonięty 2 października 2015 r.

IMG_20150926_130440779(1)

Malta

W Poznaniu nazwa ta kojarzy się głównie z Jeziorem Maltańskim, sztucznym zbiornikiem wodnym utworzonym w 1952 roku. Na Torze Regatowym odbyły się dotychczas liczne imprezy na przykład Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie, Mistrzostwa Świata w Smoczych Łodziach, czy Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie. W okolicy Jeziora Maltańskiego znajduje się bardzo wiele atrakcji, ale niestety część z nich jest sezonowa. Nowe Zoo ( jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, którego zwiedzenie może zająć prawie cały dzień ), kolejka Parkowa Maltanka ( kolejka wąskotorowa działająca od kwietnia do września, której trasa przebiega wzdłuż j. Maltańskiego do Nowego Zoo ), Termy Maltańskie ( m.in. baseny sportowe, aquapark, świat saun) oraz Malta Ski ( letni tor saneczkowy, mini golf, kino letnie, pontony, kolejka górska Adrenaline oraz dwa stoki narciarskie ).

IMG_20150920_130932300

Palmiarnia Poznańska

To placówka botaniczna w Parku Wilsona, w której znajduje się w niej około 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków.  Poza roślinnością podczas wizyty można również obejrzeć 170 gatunków ryb z różnych stron świata: płaszczki, piranie, zbrojniki oraz Księżniczki z Burundi. Poza ekspozycjami stałymi w Palmiarni Poznańskiej bardzo często odbywają się okolicznościowe wystawy roślin, zwierząt, czy fotografii.

17102010349

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Jeden z symboli Poznania i coś z czego słynie w całej Polsce. Jeśli Twoja podróż będzie odbywać się pociągiem lub autobusem przybędziesz praktycznie pod drzwi MTP i ujrzysz charakterystyczną wieżę z iglicą. Prawie  nie ma tygodnia abyś jakieś targi się nie odbywały. Do najsłynniejszych należą: Motor Show ( największe targi motoryzacyjne w Polsce ), Pyrkon, Budma, Rybomania oraz Gardenia. Tematyka Targów Poznańskich jest niezwykle zróżnicowana, mnie osobiście najbardziej zadziwiają SAKRALIA Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów 🙂

IMG_20151024_164230243_HDR

MUZEA

Jeśli lubisz muzea albo nieplanowanie musisz się gdzieś skryć przed np. niesprzyjająca pogodą ( knajpy jeszcze nieczynne 🙂 ) to w Poznaniu polecam: Muzeum Narodowe, Archeologiczne, Instrumentów Muzycznych oraz Centrum Wycieczkowe Kompanii Piwowarskiej. Do pierwszych trzech w sobotę obowiązuje wstęp wolny, więc nawet jeśli Ci się nie spodoba to nic nie stracisz. Muzeum Narodowe w Poznaniu to oferta eksponatów od czasów starożytnych do współczesnych, a za najważniejszy eksponat uznaje się zazwyczaj jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta z 1882 r. pod tytułem: ,, Plaża w Pourville ” ( szczególnie po jego 10 letniej nieobecności spowodowanej kradzieżą ).

Muzeum Instrumentów Muzycznych to jedyna tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Wśród jego zbiorów są między innymi: instrumenty klawiszowe, dęte, pozaeuropejskie, a także nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli Oskar. Należy on do Jana A.P. Kaczmarka, który otrzymał go za skomponowanie muzyki do filmu ,, Marzyciel ” oraz udostępnił dla wszystkich zwiedzających.

IMG_20151024_141835600

W Muzeum Archeologicznym w Poznaniu zobaczyć możne wystawy stałe dotyczące na przykład: śmierci i życie w starożytnym Egipcie, pradziejów Wielkopolski, czy archeologii Sudanu. Ciekawostką jest znajdujący się na dziedzińcu muzeum Obelisk Faraona Ramzesa II. Kiedyś wznosił się on przed świątynią boga Chenti-cheti w Athribis w egipskiej Delcie i wyryte są na nim inskrypcje trzech władców z XIX dynastii.

IMG_20151024_140419674_HDR

Podobnie nietypowe jak Rogalowe Muzeum jest w Poznaniu Centrum Wycieczkowe Kampanii Piwowarskiej. Podczas wizyty, która trwa 1,5-2 h zwiedzamy browar oraz dowiadujemy się faktów oraz ciekawostek na temat powstawania najpopularniejszego napoju alkoholowego wśród Polaków.

PRAKTYCZNIE:

  • W grudniu odbywa się fenomenalny Festiwal Rzeźby Lodowej 🙂 Poznański festiwal jest jedynym tego typu wydarzeniem w Europie, na którym tworzą najlepsi lodowi rzeźbiarze z całego świata. Wydarzenie to trwa dwa dni, a rzeźby lodowe tworzą zespoły między innymi z takich krajów, jak: Polska, Francja, Bułgaria, Japonia, USA, Kanada, Szwecja, czy Finlandia.

P1100798

  • Jeśli jesteś fanem nietypowych rzeczy koniecznie odwiedź Pchli Targ odbywający się na terenie Starej Rzeźni Garbary ( w każdy weekend z wyjątkiem drugiej soboty miesiąca, kiedy to odbywa się Giełda Antyków ).
  • W Poznaniu, co nietypowe znajdują się aż dwa zoo, oprócz powyżej wspomnianego Nowego także Stare Zoo 🙂 Jest to park położony w centrum miasta, oddalony od głównego dworca PKP o jedyne 1,3 km. Ilość zwierząt nie jest zbyt liczna, ale wstęp, oprócz Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, jest darmowy dla każdego. Spotkać można między innymi: gibony, koczkodany, alpaki, owieczki kameruńskie, osiołki oraz moich ulubieńców – lemury !

IMG_20150927_105300123_HDR

  • W Poznaniu w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele św. Franciszka Serafickiego powstaje jedna z największych ruchomych szopek bożonarodzeniowych w Europie. Powstaje ona od lat 50 XX wieku i zawiera ponad 250 figur.
  • Bambrzy to potomkowie osadników przybyłych między innymi z okolic Bambergu, którzy w latach 1719-1753, zostali sprowadzeni przez władze Poznania do zasiedlenia opuszczonych wsi. Po II wojnie światowej słowo bamber nabrało znaczenia pejoratywnego i obecnie określenie kogoś bambrem oznacza człowieka ze wsi, prymitywnego.
  • Pyra to bardzo popularne słowo, oznaczające w Wielkopolsce ziemniaka. Jego etymologia jest niejasna, hipotetycznie ma związek z Peru, skąd pochodzą ziemniaki. W 2015 roku powrócił w Poznaniu festiwal promujący pyrę, czyli Pyrlandia: tony pyrek przerobionych na plendze, szare kluski, pyrki z gzikiem, a także koncerty i wiele innych wydarzeń. Inne popularne festiwale odbywające się w Poznaniu to między innymi: Transatlantyk, Malta Festival, Animator, czy Poznań Game Arena.
  • Stary Marych to fikcyjna postać stanowiąca symbol gwary poznańskiej. Można go spotkać w okolicach Starego Rynku na ulicy Półwiejskiej.

IMG_20151024_144528842_HDR

WYDATKI:

16 zł             wstęp do Rogalowego Muzeum Poznania

*13/17 zł      mini golf

4 zł                ponton 1 zjazd

5/7 zł            letni tor saneczkowy 1 zjazd

7/8 zł            kolejka górska Adrenaline 1 zjazd

22/30 zł       stok narciarski 1 h

20/22 h        baseny sportowe + aquapark 1 h

6 zł                 bilet Kolejka Parkowa Maltanka ( w jedną stronę )

15/20 zł        bilet wstępu do Nowego Zoo od marca do października, poza tym okresem 8 zł

7 zł                 bilet wstępu do Palmiarni Poznańskiej

8 zł                 bilet wstępu do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych Stare Zoo

15 zł               bilet wstępu do Bramy Poznania ICHOT

13,6 zł            bilet komunikacyjny 24 – godzinny

12 zł               bilet do Muzeum Narodowego

7 zł                 bilet do Muzeum Instrumentów Muzycznych

8 zł                 bilet do Muzeum Archeologicznego

12 zł               bilet do Centrum Wycieczkowego Kompanii Piwowarskiej

*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *