Tam, gdzie prowadzą wszystkie drogi – Rzym.

Rzym

Rzym bywa często określany mianem najciekawszego miasta świata i myślę, że w pełni zasłużenie. W przeszłości stolica potężnego Imperium Rzymskiego, według legendy założony przez Romulusa, który był wychowywany przez wilczycę.  Rzym położony jest na siedmiu wzgórzach między innymi: Awentynie, Palatynie i Kapitolu. Znajduje się w nim najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni, czyli Watykan, który jest siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego, w tym także samego papieża.

Do Rzymu dolecieć można bezpośrednio z wielu miast Polski( Poznań, Warszawa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław ), a w jego pobliżu położone są dwa porty lotnicze. Główny i największy port lotniczy Włoch im. Leonarda da Vinci w Fiumicino w odległości około 30 km oraz obsługujący tanie linie lotnicze położony przy obwodnicy miasta Ciampino.  Średnia temperatura w Wiecznym Mieście w okresie wakacyjnym to około 30 stopni, dlatego warto pomyśleć o podróży wiosną lub jesienią. Jak będzie można przekonać się na miejscu chętnych do zwiedzenia Rzymu bez względu na porę roku nigdy nie brakuje 🙂

IMG-20150410-01992

DZIEŃ 1

KOLOSEUM

Amfiteatr Flawiuszów pochodzący z I wieku naszej ery znany jest na całym świecie jako Koloseum. Jego pomysłodawca Wespazjan postanowił zapewnić miejsce do odbywania się igrzysk, które stanowiły rozrywkę dla wszystkich Rzymian w tym także tych najbiedniejszych zwanych plebsem. W Koloseum oprócz walk gladiatorów, czy polowań na dzikie zwierzęta odbywały się także naumachie, czyli bitwy wodne na potrzeby, których arenę wypełniano wodą. Mając to wszystko w pamięci wizyta w Amfiteatrze Flawiuszów to ogromne przeżycie uświadamiające potęgę Imperium Rzymskiego. Miejsce obowiązkowe dla każdego turysty w związku z czym w sezonie należy liczyć się ze sporą kolejką, której można uniknąć poprzez zakup biletu przez Internet (dodatkowo płatne 2 euro)  albo przyjście z samego rana ( wstęp od godz. 08:30 ). Imponujące rozmiary Koloseum z pewnością nie zawiodą nawet najbardziej wymagających turystów. Poza jego zwiedzeniem, które nie zajmuje zbyt wiele czasu, warto wybrać się w jego okolicę wieczorem, gdyż jest wtedy przepięknie oświetlone.

2

ŁUK KONSTANTYNA

Zabytek ten znajduje się w pobliżu Koloseum i powstał ku chwale cesarza Konstantyna Wielkiego. Jego budowa trwała trzy lata od 312 do 315 roku n.e. Budowla ta ma 21 metrów wysokości, 25 metrów szerokości i 7 metrów głębokości.

Obraz 028

FORUM ROMANUM

Miejsce, w którym narodziła się rzymska cywilizacja i skąd kierowano losami starożytnego, najpotężniejszego imperium. Forum Romanum to najstarszy plac rzymski otoczonymi sześcioma z siedmiu wzgórz. Wizyta w tym miejscu to doskonała lekcja historii dla każdego, a mimo bardzo wielu zniszczeń wielkość budowli jest dalej niesamowita. Zwiedzanie Forum Romanum to spacer Via Sacra, czyli jedną z najważniejszych dróg starożytnego świata, a także podziwianie Łuku Septymiusza Sewera, Świątyni Wespazjana i Tytusa, Świątyni Saturna, czy Świątyni Westy.

1

Naturalną kontynuacją wizyty w tym miejscu jest udanie się na Palatyn ( miejsce najstarszej osady rzymskiej ), gdzie znajduje się świątynia Kybele, Dom Liwii i Augusta oraz Ogrody Farnezyjskie. Jeśli w dniu Twojej wycieczki jest dość gorąco nie zapomnij o butelce wody i nakryciu głowy, gdyż na Forum Romanum znajduje się bardzo niewiele miejsce chroniących przed Słońcem.

PIAZZA VENEZIA

Plac Wenecki znajdujący się w Rzymie to istotny punkt na turystycznej mapie Wiecznego Miasta. Jednym z charakterystycznych jego  zabytków jest gigantyczny konny pomnik pierwszego króla, który zjednoczył Włochy, czyli Wiktora Emanuela II. Znajduje się on przed Ołtarzem Ojczyzny, czyli Grobem Nieznanego Żołnierza. Naprzeciwko zwiedzić możemy Pałac Wenecki, jeden z przykładów świeckiej architektury renesansu, w którym mieści się muzeum z kolekcją średniowiecznego i nowożytnego malarstwa, a także rzeźby i ceramiki.

Obraz 054

FONTANNA DI TREVI

W moim osobistym rankingu zabytków w mieście Rzym zdecydowany faworyt. Fontanna di Trevi jest imponujących rozmiarów i przedstawia władcę mórz Okeanosa. Jest jednym z symboli Rzymu, tłumnie obleganym przez turystów. Podczas mojej podróży w kwietniu 2015 roku niestety była w remoncie, a mimo to cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Podczas oglądania di Trevi nie można zapomnieć wrzucić do niej monety, co zapewni nam powrót do Wiecznego Miasta. Przetestowałam na sobie i raz się już sprawdziło, z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie 🙂

IMG-20150410-01987

SCHODY HISZPAŃSKIE

Niby zwykłe schody, ale w Wieczny Mieście nic nie jest zwykłe, a niesamowita aura otaczająca miasto odczuwalna jest na każdym kroku. Zabytek z XVIII wieku liczący 138 stopni położony jest w okolicy ekskluzywnych butików znanych jubilerów oraz projektantów.  Fundatorem, a także pomysłodawcą schodów wbrew nazwie nie jest Hiszpan, lecz Francuz, a ich nazwa wiąże się z położoną w pobliżu ambasadą kraju Krzysztofa Kolumba. Na szczycie Scalinata della Trinita dei Monti 🙂 znajduje się XV wieczny kościół, natomiast na ich dole niewielka fontanna ( Barcaccia Pietro Berniniego ) przedstawiająca łódź, która upamiętnia według legendy autentyczne wydarzenie jej wyrzucenia przez wezbrane wody Tybru.

IMG-20150410-01993

Podobno niektórzy Włosi wierzą w przesąd zgodnie z którym jedzenie na Schodach Hiszpańskich przynosi pecha. Jak jednak można się przekonać większość osób go nie zna tego lub nie przestrzega i chętnie spożywa różnego rodzaju prowianty robiąc sobie przerwę od zwiedzania i podziwiając okoliczne zabytki.

DZIEŃ 2

WATYKAN

Wchodząc na Plac świętego Piotra opuszcza się na chwilę terytorium Włoch aby znaleźć się w Państwie Watykańskim. Ma ono zaledwie 1 km2 powierzchni, a zamieszkują go głównie duchowni oraz żołnierze Gwardii Szwajcarskiej.  Najważniejszym zabytkiem jest Bazylika św. Piotra powstała w miejscu pochówku tego świętego. Jej budowa trwała 120 lat i jest ona drugim, co do wielkości kościołem na świecie. Piazza San Pietro, czyli plac przed nią otacza czterorzędowa kolumnada, na której zwieńczeniu ustawiono posągi 140 świętych ( w tym jednego Polaka św. Jacka Odrowąża ). We wewnątrz bazyliki znajduje się wiele znanych arcydzieł między innymi Pieta autorstwa Michała Anioła. Przy zaplanowaniu zwiedzania bazyliki ( wejście jest darmowe ) należy jednak liczyć się  ,szczególnie w weekendy, z różnymi utrudnieniami wynikającymi z jej kościelnego charakteru. Być w Rzymie i nie widzieć papieża ? W środy zazwyczaj o godz. 10 odbywają się audiencje papieskie dla każdego, natomiast w niedzielę msza z papieżem, a o godz. 12 Anioł Pański ( gdy papież udaje się swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo zazwyczaj tam przenoszone są te wydarzenia około 20 km od Rzymu ).

Obraz 063

W Watykanie zwiedzić można Muzeum Historyczne i Skarbiec, Groty Watykańskie oraz najpopularniejsze wśród zwiedzających Muzea Watykańskie. Zajmują one część pałaców wznoszonych przez kolejnych papieży od XVIII wieku. Ilość zabytków, które posiadają Muzea Watykańskie jest ogromna i na ich dokładne zobaczenie potrzebny jest cały dzień. Niesamowitym przeżyciem jest wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej z przepięknymi freskami Michała Anioła ukazującymi historię stworzenia świata i początków ludzkości według Księgi Rodzaju oraz stworzonym później Sądem Ostatecznym. Polski akcent to obraz autorstwa Jana Matejki ,,Sobieski wod Wiedniem” z 1883 roku upamiętniający zwycięstwo polskiego króla nad Turkami.

IMG-20150411-02011

ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA

Wracając pieszo z Watykanu w kierunku Piazza Navona nie sposób ” nie natknąć się ” na dominujący nad otoczeniem grobowiec cesarza Hadriana i jego rodziny. Charakterystycznym elementem Zamku św. Anioła jest także twierdza połączona z Pałacami Watykańskimi mająca w przeszłości stanowić bezpieczną kryjówkę dla głowy Kościoła katolickiego. Obecnie wewnątrz zamku znajdują się wystawy: szkiców, ikony, czy malarstwa, a z tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę na cały Rzym.

IMG-20150411-02017

PIAZZA NAVONA

Wspaniałe kościoły i pałace, a także aż trzy fontanny z centralną dei Fiumi ( Czterech Rzek ) to charakterystyka jednego z najpopularniejszych rzymskich placów.  Piazza Navona to doskonałe miejsce na spacer wśród licznych restauracji, kawiarenek oraz artystów wystawiających swoje prace. Ja najbardziej zapamiętałam jednak sprzedawcę balonów, któremu jak się wydawało w pewnym momencie wszystkie uciekły i poszybowały w niebo, a tak naprawdę to on sam je tam posłał za pomocą wędki. Trik ten przy dłuższym postoju na Piazza Navona można ujrzeć kilkukrotnie 🙂

Obraz 089

PANTEON

Pierwotnie świątynia wszystkich bogów, obecnie pełni funkcje kościoła. Cudowny zabytek architektury rzymskiej, zachwycający doskonałością proporcji z budzącą największy podziw kopułą o średnicy 43,3 m. W Panteonie pochowany został malarz i architekt Rafael oraz pierwszy król zjednoczonych Włoch Wiktor Emanuel II.

Obraz 091

BOCCA DELLA VERITA

Starożytny wykrywacz kłamstw, czyli Usta Prawdy znajdują się w niewielkim kościele S. Maria in Cosmedin. Według legendy jeśli ma się na sumieniu jakieś oszustwo i wsunie się rękę w otwór znajdujący się pośrodku medalionu to straci się ją. Obecnie chętnych do zobaczenia Ust Prawdy nie brakuje, a żeby rozładować kolejkę przyjęte jest nawet, że una foto a persona 🙂 We wnętrzu kościoła znajduje się relikwie patrona zakochanych, czyli świętego Walentego.

IMG-20150412-02030

Jeśli wybierzemy się do Bocca della Verita spacerem z Koloseum po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć Circus Maximus. Najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu, którego niestety pozostałości nie zachowały się do dziś, a o historii tego miejsca przypomina charakterystyczne wyniesienie terenu.

PRAKTYCZNIE

  • Jeśli zamierzasz zwiedzić Muzea Watykańskie i nie chcesz stracić około 3 h ( poza sezonem ) na stanie w kolejce do kas, zalecam kupno biletu przez Internet. Dostępne są różne opcje biletu, zakupuje się go na konkretny dzień, a także godzinę. Przy zakupie online do każdej sztuki doliczana jest opłata, która wynosi 4 euro.
  • Zarówno lotnisko Ciampino jak i Fiumicino są bardzo dobrze skomunikowane z Rzymem, polecam skorzystanie z dobrze znanego w Europie włoskiego przewoźnika Terravision. Można zakupić bilet przez Internet, co jest bardzo proste, a także pomoże zaoszczędzić nam w dwie strony 3 euro.
  • W restauracjach w Rzymie, ale także całych Włoszech oprócz napiwku, który może zostać automatycznie doliczony do rachunku, zaskoczyć może także „prezzo del coperto al ristorante” . Jest to opłata za nakrycie i zazwyczaj wynosi od 1 do 2 euro za osobę lub za cały stolik.

IMG-20150411-02023

  • Renowacje zabytków – obecnie intensywnie przeprowadzane są w Wiecznym Mieście i dotyczą tych najsłynniejszych jak Fontanna di Trevi, czy Schody Hiszpańskie. Prace konserwatorskie zabytku znajdującego się przy Placu Hiszpańskim jak i najsłynniejszej rzymskiej późnobarokowej fontanny mają potrwać mniej więcej do wiosny 2016. W Koloseum także miejsce ma odrestaurowywanie, ale ze względu na charakter obiektu, a przede wszystkim jego wielkość nie jest ono zbyt uciążliwe dla zwiedzających.
  • Zwiedzając budynki sakralne, a przede wszystkim Bazylikę św. Piotra należy pamiętać o odpowiednim stroju, gdyż w szortach, krótkiej spódniczce lub mając odsłonięte ramiona można zostać nie wpuszczonym do środka.
  • Z mojej wycieczki do Rzymu sprzed ponad10 lat bardzo dobrze zapamiętałam panów oferujących na każdym kroku torebki znanych i drogich marek. W kwietniu 2015 hitem ulicznej sprzedaży były kije do selfie, mniej więcej raz na godzinę słyszałam pytanie, czy nie chcę kupić. Jadąc do Rzymu przygotuj się, że możesz na każdym kroku spotkać się z ofertą kupienia czegoś (torebek, kijów, breloczków), a przy najważniejszych zabytkach za  (na prawdę ) extra opłatą oferowane Ci będą bilety bez kolejki. Jeśli kupujesz u ulicznego sprzedawcy na przykład magnes, a on nagle zaczyna zbierać cały swój towar i uciekać to znak, że zbliżają się Karabinierzy i transakcje może nie dojść do skutku 🙂

WYDATKI NA MIEJSCU:

( 1 euro równa się około 4,25 złotego polskiego październik 2015 rok )

16 euro          zwiedzanie Muzeum Watykańskich oraz Kaplicy Sykstyńskiej

6 euro            bilet 24 h na linie metra, kolej podmiejską, autobusy, trolejbusy, tramwaje

12 euro          bilet łączony na zwiedzanie Koloseum, Palatynu i Muzeum Palatyńskiego

10,5 euro       bilet do Zamku św. Anioła

5 euro            bilet do Muzeum Palazzo Venezia

8 euro            dojazd z lotniska do centrum Rzymu

4 euro            trzy porcje lodów

6-8 euro        koszt pizzy

2/3 euro        koszt magnesu/breloczka

ok. 25 euro    koszt noclegu na osobę w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem

One thought on “Tam, gdzie prowadzą wszystkie drogi – Rzym.”

  1. Tripper pisze:

    3 listopada zakończył się remont Fontana di Trevi. Symbol Rzymu znów zachwyca !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *